7 Mayıs 2022

IŞIK ÜNİVERSİTESİ INAR 108-01 CAD II - 13 Mayıs Uygulaması / Tasks for May 13th (HW12)

Önümüzdeki hafta ders saatine kadar modellediğiniz konutun duvar, zemin ve tavan malzemelerini kaplamanız gereklidir. Size verilen video derslerde ışıklandırma ve render teknikleri de anlatılmaktadır. Ancak henüz modelinizden bir render almanız gerekli değil. Modelde malzeme kaplaması yapabilmek için ışıklandırma ve render tekniklerinin de zorunlu olarak bilinmesi gerektiğinden tüm videoları izlemeniz gereklidir.

Öncelikle malzeme kaplaması işlemini yapabilmeniz için gerekli olan dosyaları indirmeniz ve kurulumunu yapmanız gerekmektedir. Aşağıdaki linkte ilgili dosyaları indirebilirsiniz. Kendi 3Ds Max versiyonunuza uygun dosyayı indirdikten sonra, yüklemeyi nasıl yapacağınızı gösteren dosyaları da bulacaksınız. Bu yönergeyi adım adım takip ederek gerekli yüklemeyi yapabilirsiniz.
:: Gerekli yükleme dosyaları

Ders videolarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
:: 3DS Max render ayarları, ışıklandırma ve malzeme kaplama 

Kaplamaları yaptıktan sonra modelinizi kaplama dosyaları ile birlikte göndermeniz gereklidir. Eğer modelinizi malzemelerinizle birlikte göndermezseniz, modelinizi açtığımda kaplamalarınızı görmem mümkün değil. Modelinizi bu şekilde paket halinde nasıl göndereceğinizi gösteren videolara aşağıdaki linklerden ulaşabiliriniz.
:: 3DS Max Model Toplama

Click for English

For this week's assignment you will cover the wall, floor and ceiling materials of the house you are modeling. In the video lessons given to you, lighting and rendering techniques are also explained. However, it is not necessary to get a render from your model yet. In order to make material mapping on the model, it is necessary to watch all the videos when lighting and rendering techniques must be known.

But first, in order to cover your model with materials, you must install the files which you can find from the link below. Please download and install the necessary files according to your version of 3Ds Max. You can find the file which shows the procedure inside. If you follow these instructions step by step, you can install the necessary files. (All videos have English subtitles)
:: Necessary Installation


You can reach the lesson videos below:
:: 3DS Max render settings, lighting and material mapping

After adding your materials, you must send your model "with" your materials. If you don't send your model with the materials you added, I won't be able to see your materials. You can find the videos which shows how to package your models with the materials from the link below.
:: 3DS Max, packaging files